Rachid Taha - Tékitoi
Tracklist
- 01. Tékitoi? (3:07)
- 02. Rock El Casbah (4:39)
- 03. Lli Fat Mat! (5:46)
- 04. H'Asbu-Hum (5:07)
- 05. Safi (5:20)
- 06. Meftuh' (5:04)
- 07. Winta (4:38)
- 08. Nah'Seb (5:30)
- 09. Dima (5:17)
- 10. Mamachi (4:47)
- 11. Shuf (5:06)
- 12. Stenna (6:06)
Průměr hodnocení
Poslední hodnocení
Stejná laboratoř a stejná dvojice šílených chemiků jako na albu Made In Medina. Rachid Taha s producentem Stevem Hillagem (účastník slavných časů Canterburské scény i technoambientních začátků The Orb) pokračují v experimentování a v odvážných syntézách a tentokrát se do elektronicky rockových písečných dun zavrtávají snad ještě hlouběji.
Razantní beaty válčí s orientálními bubínky (nepostradatelný a nepřekonatelný Hossam Ramzy), kytary podnikají střemhlavé nálety, napětí zmírňuje vlnění smyčců a lahodné drnkání loutny a qanunu. Ve prospěch zvukového ataku ubylo arabské zpěvnosti, Rachid více deklamuje a s pomocí sborů vyštěkává slogany, ostatně krasozpěvákem on stejně nikdy nebyl.
K rockovým kořenům se jednoznačně přihlašuje výbornou předělávkou Rock el Casbah z pozdního repertoáru The Clash, v rytmické důraznosti s ní drží krok třeba H'asbu-Hum nebo Nah'seb. Jemnější polohu reprezentuje Winta, duet s gruzínským zpěvákem Kaha Berim nebo Dima, na níž se podílel další producentský velikán Brian Eno. Výborné jsou i úvodní Tékitoi?, Meftuh', Shuf nebo Stenna.
Riskantní kombinace arabské hudby s moderními postupy se zdařila i napodruhé. Album Made In Medina bylo možná ještě o chlup dotaženější, kompaktnější, snad i hitovější, ale takové porovnávání už je spíš věcí subjektivních pocitů. V podstatě jde o dvě strany téže mince a obě jsou lícové.
řadové album
2004
90 %
další alba
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře