XPLAYMIX: Rangleklods

Jednou ze stálic jakýchkolik debat o hudbě je otázka, co je to vlastně pop. Pro jedny je to skoro sprosté slovo, jiní se ke své zálibě v popu hrdě hlásí. Jenže co tím popem vlastně myslí? Asi těžko dávají najevo, že se jim líbí veškerá hudba, která je populární, čili jsme opět na začátku: co to ten pop vlastně je? Nabízí se alibistické vysvětlení, že každý posluchač má v sobě vlastní definici popu. Zatímco někdo pod tím slovem chápe výhradně výkony hitparádových borců typu Justina Biebera nebo Kelly Clarkson, jiný dokáže pod svoji širokou definici popu zahrnout leccos od Autechre po black metal.

Mnoho tváří popu nabízí na své letošní desce Straitjacket dánská dvojice Rangleklods. Tvoří ji hudebníci s rozkošně severskými jmény - Esben Nørskov Andersen a Pernille Smith-Sivertsen. Původně šlo spíše o Andersenův sóloprojekt, který postupně přirozeně metamorfoval do své současné podoby. Novináři mají trochu problém, kam tvorbu Rangleklods vlastně zařadit. Velkou roli v ní hraje elektronika ve spojení se syntezátory, s nálepkou synthpop byste ale daleko nedošli. Kapela si zakládá na tom, že hraje hudbu, kterou nikdo jiný nedělá. S oblibou ve svých skladbách kombinuje hlasy obou protagonistů, v textech se tématizuje odvěké napětí a boje mezi pohlavími.

Mimořádným zážitkem jsou prý koncerty dvojice - ne náhodou ostatně Rangleklods v rozhovorech zdůrazňují fyzickou stránku své hudby. Zanedlouho se o tom ostatně budeme moct přesvědčit sami. Po dvou letech totiž Andersen a Smith-Sivertsen přijíždějí do brněnského Kabinetu múz, kde vystoupí v sobotu 12. prosince na letošním posledním koncertu ze série Itch My Ha Ha Ha. Ačkoli se spolu s nimi představí mnohem slavnější Mouse On Mars, oslovili jsme s nabídkou namíchání podcastu právě Rangleklods. Podle očekávání dodali mix, který je stejně eklektický a neuchopitelný, jako jejich vlastní tvorba. Defilují v něm elektroničtí renegáti jako James Blake nebo Caribou vedle popových hvězd typu Rihanny či Jessy Lanzy. Těžko si představit lepší pozvánku k víkendovému výletu do Brna (nebo třeba do Košic, kde Rangleklods zahrají o dva dny dříve)!

Představte nám svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?

Snad se nám v něm podařilo ukázat rozmanitost hudby, kterou posloucháme a která nás inspiruje. Hudba, na kterou se dá tancovat, nemusí mít jenom pravidelný rytmus o 128 BPM, s basovou linkou a samplem nějakého vokálu. Líbí se nám inteligentní a elegantní taneční hudba.

V jednom rozhovoru jste mluvili o silné generaci dánských hudebníků, kteří se v posledních letech dostali na výsluní. O koho například jde a co mají tihle lidé společného?

Baví nás třeba When Saints Go Machine, Reptile Youth, Thomas Gaist, Schultz And Forever,, Blaue Blume apod. Na současné dánské hudbě nás baví to, že jde často o pop, který stojí mimo mainstream. Zní prostě jinak.

Často zdůrazňujete roli, jakou při vzniku vaší hudby hrajou počítače. Jaké vybavení nejčastěji používáte, ať už ve studiu nebo na pódiu?

Základem je Ableton Live. Ze syntezátorů Korg MS20 a Prophet ‘08 od Dave Smith Instruments. Hodně používáme efekty jako Sugar Bytes Artillery2. Naživo pak hodně improvizujeme a experimentujeme s různým nastavením.

Na poslední desce Straitjacket pracujete s prolínáním mužského a ženského principu. Někde jste dokonce řekli, že na tomhle albu záměrně nezpíváte spolu, ale spíš jeden druhému navzájem. O čem takové zpívání tomu druhému je?

To je pravda. Zpíváme o tom, co může ten druhý očekávat od vztahu - ať už partnerského nebo kamarádského. Zpíváme o radostech i o zhrzených snech. Baví nás dívat se na tahle témata z obou stran.

Co vás čeká ve zbytku roku a dál v budoucnosti?

Do konce prosince jsme na turné. Zatím to bylo skvělé, takže toho ještě vůbec nemáme dost. Každý večer si hodně užíváme. Až to skončí, zalezeme si do studia a budeme pracovat na nových skladbách. Čekají nás velké věci!

(kompletní verzi rozhovoru v angličtině si můžete přečíst tady)


Tracklist:

James Blake - 200 Press (1-800 Dinosaur)
123Mrk - Versatile (Future Classic)
Caribou - Mars (City Slang)
Rihanna - Bitch Better Have My Money (Roc Nation)
Thomas Gaist - Narcissus (Sound Of Copenhagen)
Ben Khan - 1000 (Blessed Vice)
Jessy Lanza - Pull My Hair Back (Hyperdub)
Randomer - Stalker (Numbers)
Klaves - Oh No (PMR Beat Club)
Pional - It's All Over (Hivern Discs)

Podcast ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Webové stránky Rangleklods: http://rangleklods.com
Rangleklods na Facebooku: https://www.facebook.com/rangleklods/
Rangleklods na SoundCloudu: https://soundcloud.com/rangleklods

Komentáře
Nenalezeny žádné komentáře
line

na xplaylistu najdete

line

127909 alb

27560 kapel

13710 komentářů

4307 recenzí

11945 uživatelů

Recenze

line

Look Up 80 %

Ringo Starr - Look Up

country alb od velkých hvězd. Beyoncé, Post Malone, Gwen Stefani a další naskočili na žánrovou vlnu s větším či menším úspěchem. Pak...

Perverts 90 %

Ethel Cain - Perverts

Ethel Cain - jak neobvyklé jméno! Tedy v tomto případě pseudonym. Už podle něj se dá usuzovat, že nepůjde o žádnou rychlokvašku, ale o...

Crash! Boom! Bang! (reedice 2024) 80 %

Roxette - Crash! Boom! Bang! (reedice 2024)

Per Gessle jméno nové zpěvačky, která se postaví za mikrofon Roxette po předčasně zesnulé Marii Fredriksson. Lena Philipsson reprezentovala...

The Night 80 %

Saint Etienne - The Night

Středobodem nahrávek Saint Etienne vždy byl (a nejspíš bude) jejich milovaný Londýn. Svým způsobem mu věnovali svou celou tvůrčí...

Písně ze dvora krále Magora 90 %

Karel Vepřek - Písně ze dvora krále Magora

Karel Vepřek sáhl po textech Svatopluka Karáska, úvodní skladba "Velryby" vznikla na základě básně francouzského symbolisty Paula Forta (v...

Soul Retrieval 90 %

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval

"Temple of Serenity, se totiž Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip vydali, v rámci, řekněme, zaběhnutého stylu, na cestu experimentování....

line
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace