Severské země jsou vyhlášenou líhní hudebních talentů. Kromě klimatických faktorů, jež vedou tamní obyvatele ke společnému setkávání a muzicírování, je třeba hledat příčinu také v promyšlené politice kulturního exportu, která má právě na severu Evropy silnou tradici. V případě Islandu pak hrají roli ještě dva další faktory, které proti sobě staví dva zdánlivě nesmiřitelné principy - tradici a experiment. Princip tradice obsahuje silně zakořeněná protestantská pracovní morálka, princip experimentu zase relativní mládí islandské demokracie (republikou je Island od roku 1944, do té doby byl osud ostrova tak či onak spojen s osudy Dánska a Norska). Všechty tyto okolnosti přispívají k tomu, že je Island zemí s dost možná největším počtem hudebníků na kilometr čtvereční. Mezi těmi, jejichž sláva dosahuje globálních rozměrů, je i autorka našeho nejnovějšího podcastu.
Sóley Stefánsdóttir, zvaná také jen Sóley, se nejprve blýskla v sestavě indie folkařů Seabear, s nimiž vydala na značce Morr Music dvě alba. Vzápětí se vrhla na sólovou dráhu, která tentýž berlínský label obohatila o dvě dlouhohrající desky a stejný počet EP. Výjimečné postavení v diskografii Sóley má minialbum Krómantík tvořené výhradně klavírními kompozicemi, jinak je pro její skladby typická spíše bohatší instrumentace, pro kterou si rovnoměrně vypůjčuje postupy z rocku, folku, klasiky i elektronické hudby. Žánrovou neuchopitelností připomíná svou krajanku Emilíannu Torrini, projevem a celkovým vyzněním svých písní zas stojí někde mezi Stinou Nordenstam a Dillon. Samostatnou kapitolou jsou písňové texty skladeb Sóley plné odkazů na snová témata, vnitřní démony, temná zákoutí lidského podvědomí a podobně.
Nejinak je tomu na zatím posledním albu Ask The Deep, které vyšlo letos v květnu opět u Morr Music. V deseti skladbách tu Sóley dokazuje, že za pět let od vydání debutového EP Theater Island vyrostla v čím dál zručnější autorku písní. Ty její dokažou znít povědomě i neotřele zároveň, což je svým způsobem definice dobrého popu. Letos na podzim bude Sóley šířit popové evangelium na rozsáhlém evropském turné, ze kterého si na pár koncertů odskočí i do USA a Kanady. Nás může těšit, že mezi třinácti zeměmi, kde se do konce roku Sóley zastaví, je i Česká republika. 25. září zahraje v pražském klubu Meetfactory, kde vystupovala už v roce 2013. Tentokrát se můžete na koncert připravit mimo jiné i poslechem podcastu, který pro nás Sóley připravila. Jedná se o mixtape, na které prakticky s každou skladbou mění žánr, tempo i celkovou náladu mixu. Výsledkem je velmi osobní výběr, jehož hodnota není ani tak v nějaké ucelené dramaturgii, jako spíš ve vzácné možnosti nahlédnutí do soukromí jedné z nejtalentovanějších islandských hudebních hvězd dneška.
Představ nám svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?
Prostě jsem vybrala pár skladeb, které mám ráda, a smíchala jsem je dohromady.
V podcastu máš pár skladeb, které vyžadují plnou pozornost, aby si je člověk dokázal plně vychutnat. Příkladem je třeba závěrečná čtrnáctiminutová píseň Gillian Welch. Odráží se v tom způsob, jakým obvykle posloucháš hudbu? Soustředíš se na každé slovo a detail, které se v dané skladbě můžou objevit?
To úplně ne. Některé desky jsem slýchávala celé roky a teprve pak jsem najednou začala vnímat i texty. Angličtina není můj mateřský jazyk, takže je pro mě těžší sledovat, o čem píseň je. Pokaždé mě ale potěší, když se proposlouchám k příběhům skrytým za skladbami.
Kdykoli čtu něco o Islandu, mám pocit, že snad každý novinář je zároveň odborníkem na tuhle zemi, ať už jde o tamní přírodu nebo hudební scénu. Stává se ti, že narazíš na článek, u kterého si řekneš: „Takhle ale moje země nevypadá!“?
Spíš se snažím ty největší turistické cancy nečíst. Island je teď hodně v módě, takže tu máme strašně moc turistů. Kdo tu byl už dřív a teď se sem vrací, mívá často pocit, že se věci trochu vymkly z rukou a že tu dřív bývalo líp. Centrum Reykjavíku je teď plné hotelů a krámů pro turisty. Spíš by teda byl na místě povzdech: „Takhle by moje země neměla vypadat!“
Témata, kterými se zabýváš ve své hudbě, jsou poměrně temná. Znamená to, že s tebou temné stránky lidské existence nějak hlouběji rezonují nebo je pro tebe prostě snadnější, nebo snad zajímavější, skládat o těchhle tématech písně?
Všichni v sobě máme nějakou temnou stránku, ne? Když jsem začala skládat hudbu, bavilo mě vymýšlet si příběhy, které v reálu nedávaly smysl. Během práce na novém albu jsem procházela těžkým obdobím a pomáhalo mi, že jsem se z toho mohla vypsat. Ask The Deep je pro mě taková léčivá deska, která mi usnadnila boj s mými vnitřními démony. Hodně mi pomohlo, když jsem o tom začala psát a potom následně i zpívat.
Co tě čeká ve zbytku roku, případně i dál v budoucnosti?
Mám naplánovaná nějaká turné. Nemůžu se dočkat, až se zase zavřu ve studiu a budu skládat. Ještě nevím, jestli to bude pop nebo něco jiného. Hodně času jsem teď trávila doma se svojí dcerou. V září nastoupila do školky, takže si teď obě užíváme to svoje - ona hraní s ostatními dětmi a já skládání hudby.
Tracklist:
ADHD - Saman (ADHD, 2009)
Anika - Terry (Anika, 2010)
GonjaSufi - Ancestors (A Sufi And A Killer, 2010)
Afel Bocoum - Buri Baalal (Le festival au désert, 2003)
Hildur Guðnadóttir - Erupting Light (Without Sinking, 2009)
Deerhunter - Revival (Halcyon Digest, 2010)
Beach House - Walk In The Park (Teen Dream, 2010)
Hans-Joachim Roedelius - Cafe Central (Kollektion 02: Electronic Music, 2014)
Connan Mockasin - Forever Doplhin Love (Please Turn Me Into The Snat, 2010)
Selda - Ince Ince (Selda, 1976)
Sufjan Stevens - Fourth Of July (Carrie & Lowell, 2015)
Kraftwerk - Vitamin (Tour De France Soundtracks, 2003)
Gillian Welch - I Dream A Highway (Time (The Revelator), 2001)