Potkali se v doprovodné kapele Dietera Meiera z Yello. Alessandro Giannelli v ní hrál na bicí, Tobias Preisig na housle. Znáte to: čím menší země, tím větší pravděpodobnost, že se umělecky založení lidé dříve nebo později setkají v nějakém společném projektu. A právě Švýcarsko je takovou zemí, kde si hudebníci navzájem hostují na svých deskách, často bez ohledu na žánry.
Během přejíždění mezi jednotlivými štacemi Meierova turné napadlo Preisiga s Giannellim vyzkoušet, co se stane, když se jejich nástroje potkají v izolovaném hudebním dialogu. Výsledek předčil jejich očekávání a tak se možnosti téhle neobvyklé nástrojové konfigurace rozhodli prozkoumávat dál. „Dělat hudbu ve standardním nástrojovém obsazení s kytaristou, basákem a podobně je příliš snadné,‟ popisuje Preisig počáteční impuls k založení dua Egopusher. Časem se dvojice přestěhovala do Berlína a kromě houslí a bicích začala používat ještě basový syntezátor a několik elektronických efektů, na podstatě jejich hudby to ale příliš nezměnilo.
V jejich názvu je skrytá filosofie, kterou ti dva vyznávají: „Najdi v sobě to nejlepší, extrahuj to a transformuj to. Ať to září a exploduje!‟ Egopusher poprvé explodovali na švýcarských koncertních pódiích před třemi lety. Od té doby stihli projezdit celý svět - zahráli si i v Číně a jako předskokany si je vybrali např. Hindi Zahra, Nicolas Godin či Hauschka. Jejich vystoupení jsou pověstné svojí živelností a virtuozitou, která má základy v intuitivní výměně energií mezi oběma hudebníky. Podobné věci se obvykle obtížně přenášejí na studiové nahrávky, loňské eponymní EP je ale důkazem, že se Egopusher vcelku podařilo nástrahám fosilizace svého zvuku vyhnout.
S nadějemi tak vyhlížíme nejen chystanou podzimní desku, ale i dvojici vystoupení, které duo přiblíží k našim končinám. 8. července vystoupí na slovenské Pohodě, o den dříve na festivalu Tauron Nowa Muzyka v polských Katovicích. Využili jsme této dvojí záminky a poprosili Egopusher o namíchání podcastu. Výsledek nás rozhodně nezklamal! V eklektické směsi skladeb zní poslechová elektronická hudba (Mark Pritchard, Jon Hopkins) či trip-hop (The Herbaliser, Red Snapper), ale i elektronikou vyšperkovaný pop rock Jeanne Added, moderní vážná hudba Arvo Pärta nebo Leadbellyho blues.
Představte nám blíž svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?
Máme už přes tři roky jeden společný playlist. Jsou v něm skladby všech možných stylů a nálad. Bavilo nás zkusit jich pár zmixovat a rozzářit je novými barvami. Z výsledku máme velkou radost a doufáme, že ji budou mít i posluchači podcastu.
Vaše hudba působí díky kombinaci bicích a houslí neoposlouchaným dojmem. Podobně ostře profilované věci ale mají tendenci ztrácet časem svou původní svěžest. Přemýšleli jste o tom takhle nebo to v téhle fázi vůbec neřešíte?
Moc o tom nepřemýšlíme. V současné době není lehké posluchače zaujmout, takže je pro nás určitě výhodou, že máme tak netradiční nástrojové obsazení. Hlavní ale je, že děláme to, co nás baví a podle všeho to baví i naše posluchače a lidi na koncertech. Zatím se teda není čeho bát.
Oba máte zkušenosti s hraním v řadě stylově odlišných hudebních projektů. Je tahle různorodost něco, k čemu přirozeně tíhnete, nebo je to spíš dáno velikostí země, ze které pocházíte?
Je fakt, že má Švýcarsko hodně rozmanitou hudební scénu. Často se stává, že hrajete s kamarády v několika kapelách najednou, nebo se hraním třeba i živíte. Dřív nebo později ale pocítíte potřebu jít víc do hloubky a zaměřit se jedním konkrétním směrem, který vás posune někam dál. My máme obrovské štěstí, že jsme tuhle potřebu pocítili ve stejnou chvíli.
Na podzim vydáváte své debutové album Jaké bude?
V těchto dnech ho zrovna dokončujeme. Cesta k němu byla fakt dlouhá, především jsme dost změnili způsob, kterým jsme na něm pracovali. Na naše prvním EP jsme de facto nahráli skladby, které jsme před tím hráli živě. Tentokrát vznikaly hudební nápady až ve studiu. Skladby jsou tak víc kompaktní a propracované. S výsledkem jsme moc spokojení a těšíme se, až s těmi novými věcmi vyjdeme před lidi.
Jaké kapely nebo projekty byste doporučili sledovat?
Zkuste těhle pár našich známých ze Švýcarska: Leech, Nkelo, Dave Eleanor a Wolfman.
Mark Pritchard: ? (Warp Records)
Jon Hopkins: Form By Firelight (Domino)
Modeselektor: The White Flash (feat. Thom Yorke) (BPitch Control)
Jeanne Added: Look At Them (Naïve)
Nick Murphy: I’m Ready (Future Classic)
The Herbaliser: Goldrush (Ninja Tune)
Ralph Myerz & The Jack Herren Band: Nikita (Emperor Norton)
Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel (ECM Records)
Odd Beholder: Landscape Escape (Mouthwatering Records)
Egopusher: Napalm Beach (Nkelo Remix) (vlastní náklad)
Red Snapper: Crusoe Takes A Trip (Warp Records)
Leadbelly: Where Did You Sleep Last Night (Musicraft)
Zkuste taky: