V očích laiků s rozhledem běžného účastníka diskuzí na zpravodajských serverech je hudební publicista někdo, kdo svou frustraci z nedostatku uměleckého talentu obrací proti těm, kdo tímto talentem disponují. O zcestnosti tohoto pohledu se snad ani není třeba rozepisovat. Ve skutečnosti je počet aktivních hudebníků mezi publicisty poměrně velký a zdaleka se nejedná jen o ty, kteří berou provozování hudby jen jako rekreační aktivitu.
Jedním z těch, kdo znají hudební provoz z obou stran pomyslné barikády novinář × hudebník je i Tadeáš Haager. Ve svých třiatřiceti letech vystřídal snad všechny myslitelné druhy médií. Pamatovat si ho můžete zejména z Rock & Popu, kam nastoupil jako student Vojtěcha Lindaura na pražské Vyšší odborné škole publicistiky. V televizi se podílel například na pořadu Paskvil, prošel též několika rádii, než zakotvil na Radiu 1, kde působí dodnes.
Pestré jsou i jeho hudební aktivity. Kromě sólových počinů pod názvy jako Myope Kiwi Ted či R. Mutt se Haager mihnul v sestavách kapel Dřevěné pytlí v jutových uhlích a United Cans Unlimited. Zásadní pro jeho dráhu bylo setkání s Jiřím Burianem v kapele Ghostmother. Prakticky každý další Burianův počin nese nějaké Haagerovy stopy, ať už je řeč o Kapitánu Demovi, projektu One Bit Wonder či doprovodné kapele Jiřího otce Jana Buriana.
Paralelně s těmito aktivitami se Tadeáš Haager zabývá i spojením hudby a obrazu, ať už coby člen videoartové dvojice TV Tiger či jako režisér videoklipů (mj. Floex, Adrian T. Bell nebo Karaoke Tundra). Tenhle týden mu na značce Indies MG vychází album New, podepsané pouze příjmením Haager. Při té příležitosti namíchal následující podcast, který je jakýmsi amalgámem jeho hudební minulosti i současnosti. Svým způsobem tak navazuje na díl, kterým do naší série přispěl letos v březnu Jiří Burian. Níže si můžete poslechnout první singl z alba New, ve které právě Burian hostuje. Více se dozvíte z následujícího rozhovoru:
Představ nám svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?
V uplynulých letech jsem toho udělal hodně pod řadou pseudonymů a v rámci mnoha projektů. Říkal jsem si, že by mohlo být fajn shrnout to všechno na jednom místě. Načrtávám teda spojnice mezi jmény R. Mutt, Myope Kiwi Ted, Ghostmother a One Bit Wonder. Většina mojí minulosti se tu potkává, jen Kapitána Demo, projekt TV Tiger a hostování u písničkáře Jana Buriana jsem tentokrát nechal stranou. Vím, že je to vrchol sebestřednosti, ale nějak jsem si potřeboval tohle shrnutí udělat. A snad bude někoho bavit.
Jsi člověk devatera řemesel, takový „skřítek neposeda“ české (nejen) hudební scény. Existuje role, ve které se cítíš nejvíc doma nebo je pro tebe spíš důležité neustrnout na místě a zkoušet neustále nové věci?
Dřív jsem tu svojí roztříštěnost nesnášel. Být dobrý muzikant, ilustrátor, VJ, tatér, novinář… To všechno vyžaduje spoustu času, který jsem prostě neměl. Dnes to ale už vnímám spíš jako výhodu. Desku New bych nikdy nedokázal dotáhnout do finálního tvaru sám - na to jsem jako muzikant moc velký amatér. Právě proto jsem poprosil o pomoc Jiřího Buriana, který mi pomáhal s produkcí a aranžemi. Byl to skvělý důvod najít si na sebe navzájem čas a být spolu. Totéž platí i o dalších hostech na desce.
Odráží se tvoje zkušenost aktivního muzikanta na tvé novinářské práci? Je pro tebe například snazší pochopit, jakými cestami došel ten který hudebník k daným výsledkům?
Spíš mi hraní další práci novináře komplikuje. Dřív jsem si moc rád brousil ostrovtip na nepovedených deskách. Teď, když vím, kolik dá práce dotáhnout něco do konce, tak se mi už moc kritizovat nechce. Radši funguju jako DJ v rádiu, kde můžu s lidmi sdílet jen to, co mě nadchne.
Tvé nové album vychází pod tvým občanským jménem. Znamená to, že si za výsledkem stojíš víc, než když si v minulosti tvořil pod různými pseudonymy?
Jedna skvělá ženská si moje jméno vzala za svý. A teď ještě přijde na svět člověk, kterej se bude jmenovat stejně jako já. Asi jsem potřeboval, aby se to všechno stalo, abych mohl vydat desku pod svým pravým jménem. Navíc doteď netuším, jak se můj syn bude jmenovat a dát desce titul Haager - New, byl pro mě jediný způsob, jak album pojmenovat po něm.
Bude mít tvá nová hudební inkarnace nějakou živou podobu?
Před nedávnem jsem začal hrát v kapele Blacksheepboy Zdeňka Lichnovského. Začali jsme zkoušet hrát i moje věci a funguje to. Navíc na syntezátory s námi hraje Eliška Míkovcová, která teď dodělala pár svých věcí jako Pale&Coy. Stala se z nás taková kapela 3 v 1 a budeme jezdit spolu.
Co tě čeká ve zbytku roku, případně dál v budoucnosti?
Mám chuť teď rozvíjet zvuk, který jsem našel na New někam dál. Asi nejblíž k mojí desce má teď ze všech projektů One Bit Wonder, který máme s Jirkou Burianem. I proto, že se na New dost podstatně podílel. Oba cítíme, že už nastal čas na desku OBW. Doufám, že vyjde co nejdřív.
Do půl roku bych chtěl vydat ještě EP se skladbami, co se na desku nevešly, a to jako free download. No a protože je album točené v prvé řadě pro mimina, chtěl bych na něj navázat i audioknihou pohádek. Zrovna tenhle projekt je už hezky rozjetý a já doufám, že z něho nesejde.
Tracklist:
Haager - What A View (New, 2015)
R. Mutt - Phoenix (Swing Riot EP, 2007)
Burian - Behind The Big Wheel (feat. Nironic & Marielle Tepper) (So Low, 2009)
Ghostmother - Telephone (nikdy nevydáno)
Haager - Click And Drop (feat. Mikoláš Růžička) (New, 2015)
Haager - Sunbed (feat. Blacksheepboy) (New, 2015)
One Bit Wonder - Bunker In Magion (feat. Mikoláš Růžička) (dosud nevydáno)
One Bit Wonder - Letter To Nigeria (dosud nevydáno)
Haager - Story About Volcano (New, 2015)
One Bit Wonder - Hooyah (dosud nevydáno)
Haager - Back To Sleep Again (feat. Adrian T. Bell) (New, 2015)
Haager - Atom (feat. Jiří Burian & Jordan Haj) (New, 2015)