XPLAYMIX: Kubatko

Středočeská Mezouň leží na půl cesty mezi Prahou a Berounem. Oficiální stránky obce s necelou stovkou obyvatel uvádějí ve výčtu porevolučních mezníků zavedení příměstské autobusové linky do hlavního města, generální opravu kapličky sv. Jana Nepomuckého a první ročník festivalu Mezouňský zavírák, jehož letošní ročník poctily návštěvou kapely s lákavými názvy jako Chlapecké zboží, Fenomen či Lup tam.

A právě odsud pochází autor prosincového podcastu. Jmenuje se Jakub Holovský, známější je ale pod svým pseudonymem Kubatko. Ve své tvorbě kloubí rovné i zlámané beaty s atmosférickými náladami, jaké se v tuzemské elektronice nosí už od dob legendárních CD kompilací časopisu Tripmag. Kubatko má však oproti ložnicovým producentům tripmagovské generace něco navíc.

Od roku 2010 zkoumá ve svých skladbách spojení elektronické hudby a česky zpívaných textů. Tehdy mu na značce Quazi Delict Records vyšlo druhé album Vzduchoplavec, na kterém se v roli vokalistů sešli například David Volenec, Šampon nebo Zeurítia. Akademie populární hudby tehdy Holovského nezvyklý experiment ocenila žánrovou cenou Anděl.

Od roku 2012 žije Holovský v novozélandském Aucklandu, kde pracuje jako softwarový inženýr. Jeho vášně pro hudbu a počítače se protínají v jeho další aktivitě - spolupracuje s tuzemskou společností Hexage na hudbě k jejím hrám pro chytré telefony. Příležitostně se věnuje i DJingu, při kterém dává přednost houseovým trackům s výraznými stopami bass music (ze známějších jmen by se jeho styl dal přirovnat k takovému Georgi FitzGeraldovi).

Pokud holdujete on-line poslechu DJských setů, mohli jste se s Kubatkovým uměním naposled seznámit prostřednictvím jeho mixu pro pořad Radia 1 Shadowbox. Jeho aktuální příspěvek do naší podcastové série XPLAYMIX vychází při příležitosti prosincového vydání čtvrté Kubatkovy desky Aucklandia. Kromě skladeb od svých oblíbenců Disclosure, remixu Jessie Ware či neodolatelného tanečního popu projektu Billon najdete v podcastu i čtyři ukázky z nové desky. Více už v rozhovoru se samotným autorem podcastu:

Tvé mixy působí dojmem, že je ti taneční elektronická hudba a s ní spojená DJská kultura blízká. Jak často se DJingu věnuješ?

Idealní počet hraní je pro mě jednou dvakrát za měsíc. Máš pravdu, že mám DJing rád. Na Zélandu jsem ale ještě vůbec nehrál, poslední hraní jsem měl v lednu v Praze. Nejvíc mě baví hrát v rozumný čas - tedy ne moc pozdě, rád hraju jako první - a na pěkném místě. Nejvíc hraju z cédéček. Časem nejspíš přejdu na USB stick, abych to měl co nejpohodlnější. Z počítače hraju jenom doma, když připravuju set podobný tomu pro XPlaylist.

Nahrával jsi podcast živě nebo je tam nějaká postprodukce?

Živě, až jsem byl docela překvapený, jak to dobře dopadlo. Jediná postprodukce byla konverze z WAVu do MP3.

Jaké máš oblíbené labely, případně producenty? Ve svých mixech často hraješ Disclosure a s nimi spřízněné autory jako třeba Jessie Ware.

Podle labelů hudbu nenakupuju, co se týče houseu, baví mě z poslední doby nejvíc Celsius, MNEK, Billon, Dusky, Ross Couch, Todd Edwards, Disclosure, Atjazz a další.

Dřív ses ve vlastní tvorbě věnoval víc zlámaným beatům, postupem času jsi přešel spíš na rovnější záležitosti a downtempo. Kdy nastala ta změna a co za ní stálo?

Myslím, že to je přirozená proměna, jelikož jsem si v daném žánru všechno osahal a víceméně stejná hudba mě omrzela. Asi bych se zbytečně “hudebně” opakoval.
Když jsem si nedávno projížděl záznamy z akcí Let It Roll, přišlo mi, že se ten drum’n’bass od doby, co jsem ho opustil, nikam neposunul. Je to furt to samé, až se občas divím, že je to neustále tak populární žánr.

Pověz mi něco o nové desce Aucklandia. Liší se něčím zásadním od předchozích dvou desek, které mi přišly výrazově dost podobné?

Nevím, jestli se liší až tak moc. Když jsem ale album včera poslouchal, přišlo mi rozhodně tanečnější. Hudba je na něm syrovější, o něco míň zasněná a víc konkrétní.
Neměl jsem tady na Zélandu téměž žádné vybavení, takže jsem musel upravit svojí “workflow”. Do hudby se to promítne, protože člověk se najednou musí přizpůsobit jiným podmínkám.


Tracklist:
Kubatko - Aucklandia (Beyond Belief)
Celsius - Attrition (Madtech Records)
Disclosure - Defeated No More (feat. Ed MacFarlane) (PMR Records)
Ed MacFarlane - Strobe Kiss (Precinct Recordings)
Dusky - Truth Capital T (Naked Naked)
Kubatko - Marlin (Beyond Belief)
Lusine - February (Ghostly International)
Kubatko - Gold and Fur (Beyond Belief)
Billon - Special (feat. Maxine Ashley) (CamelPhat Remix) (Virgin EMI)
Alex Kenji - Spread Love (Alex Kenji Future Disco Mix) (Z Records)
Jessie Ware - No To Love (Todd Edwards Remix) (PMR Records)
KiNK - Express (Rush Hour)
Jimpster - Porchlight and Rocking Chairs (KiNK Remix) (Freerange Records)
The Layabouts - Perfectly (Attjazz Vocal Mix) (Reel People Music)
Giantstep Grooves feat. Lizzy - Don't Leave (The Disclosure Project Remix) (Do It Now Recordings)
Kubatko - Kahu (feat. Markéta Foukalová) (Beyond Belief)

Podcast ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Kubatkův web: http://www.kubatko.info
Kubatko na SoundCloudu: https://soundcloud.com/kubatko
Kubatko na Bandcampu: http://kubatko.bandcamp.com

Komentáře
Nenalezeny žádné komentáře
line

na xplaylistu najdete

line

127403 alb

27466 kapel

13686 komentářů

4278 recenzí

11940 uživatelů

Recenze

line

Nejisté jistoty 2: Vzdálená blízká 80 %

Vladimír Merta - Nejisté jistoty 2: Vzdálená blízká

Vladimíra Merty se totiž, jak naznačuje krátká autorská poznámka k nahrávce, v podstatě stalo sbírkou skladeb milostných. Tedy takových,...

40 let (The best of 1985 50 %

Tři sestry - 40 let (The best of 1985

Tři sestry jsou plní protikladů. Vlastně neumějí moc extra hrát a ani při zpěvu nedbají na to, jestli vše ladí, jak má. Ale ve stylu...

Achtung, Sultan! 80 %

První Hoře - Achtung, Sultan!

První hoře pyšní, rozhodně nepatří do mainstreamu. Přes své letité působení na tuzemské scéně, které z ní vyrobilo téměř...

Nevy(í)dané rarity (3CD) 90 %

Marika Gombitová - Nevy(í)dané rarity (3CD)

Mariky Gombitové navzdory úrazu dosahovala vrcholu. Songy na tomto trojalbu rarit jsou přesně takové, jaké si člověk dokáže na podobně...

Švarní šohajové 70 %

Čechomor - Švarní šohajové

"Radosti života" vznikala v období pandemie, na té nové už pracovali Karel Holas s Františkem Černým poslední dva roky v daleko větším...

Moon Music 60 %

Coldplay - Moon Music

Co se v audiorecenzi dozvíte? jak "Moon Music" navazuje na své předchůdce a kteří přesně to jsou jak o albu hovoří Chris ...

line
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace