Roxy Music - Avalon
Tracklist
- 1. More Than This
- 2. The Space Between
- 3. Avalon
- 4. India
- 5. While My Heart Is Still Beating
- 6. The Main Thing
- 7. Take a Chance with Me
- 8. To Turn You On
- 9. True to Life
- 10. Tara
Průměr hodnocení
Poslední hodnocení
Podle vlažnějšího přijetí předchozích dvou řadovek se mohlo zdát, že kariéra Roxy Music nezadržitelně směřuje k unavenému „fadeoutu“. Album Avalon, nazvané podle posledního útočiště legendárního krále Artuše, se pak skutečně stalo finální studiovou nahrávkou kapely, ale naštěstí i dokladem toho, že trojice Bryan Ferry, Phil Manzanera a Andy Mackay ještě dokážou ze svého ležérně elegantního art popu vykřesat oslnivou jiskru.
Podařilo se jim to překvapivě nikoli příklonem k rockové razanci ale naopak protažením předešlé, do popu směřující trajektorie k ještě vláčnějšímu soundu, ponořenému navíc do jakéhosi snového oparu. Ten vytváří pečlivě vyvážená souhra různobarevně cvrlikajících kytar Raye Manzanery a Neila Hubbarda, Mackayova saxofonu a často avšak nenásilně využívaných klávesových nástrojů, které z velké části nahrál Bryan Ferry. K mírně esoterickému dojmu přispívá i Ferryho vokál, který ladně levituje písněmi, ve stejném okamžiku odhmotněný i smyslný a ještě rozechvělejší než dřív. Výsledkem ale není uválený kavárenský pop s lacině mystickým odérem. Roxy Music se podařilo nějakými záhadnými cestičkami do těch volně plynoucích skladeb plných hořkých zmoudření vpašovat zvláštní elektrizující napětí a oprášit svůj někdejší dekadentní lesk v podobě, která do roku vzniku alba sedne jako ulitá a přitom neztrácí trvanlivost.
Určitá spřízněnost s generací nových romantiků, která se díky... číst dále
řadové album
1982
80 %
další alba
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
28.05.2018 - 11:18 | Yack1
Lidé, kterým se toto líbí
Koncem 70tých a začátkem 80tých let pro mne, vesnického kluka, nebylo snadné se dostat ke kvalitní rockové(popové) hudbě. A ani jsem vlastně nevěděl, co bych měl poslouchat. Něco jsem pochytil od partnerů svých starších sester (např. Pink Floyd, Deep Purple, Beatles) něco jsem pochytil z rušeného vysílání Radio Luxembourg, to spíše ty popové věci. No a docela dost i z nedostatkového časopisu Melodie, když se dal ještě číst. No a tam vycházely žebříčky prodejnosti desek v evropských zemích (silně okleštěné, myslím jen na první 3.místa). A tam jsem poprvé viděl na prvním místě v Británii desku Avalon od Roxy Music. Shánět desku jsem ani nepomýšlel. Bylo to nad tehdejší mé finanční možnosti .Cena cca 300 až 400 korun na černém trhu při mých nulových příjmech byla nemyslitelná. Po rodičích jsem žádné peníze chtít nemohl. Tehdejší plat se u nich pohyboval cca 2500-3000 Kčs. Co jsem měl z letních brigád, jsem dal pouze za hudbu.V časopisu Gramorevue (ten již nebyl zase tak pro mne zajímavý, ale občas tam něco bylo) jsem našel inzerát jakéhosi p. Chovance, který prodával nahrané 4 stopé MG pásky na kotoučák. Za jedno album myslím 50 Ká(nebo 100?už nevím). Takže na jednom pásku za cca 4 stováky 8 alb. Nebo tak nějak. No a jedním z vybraných alb , které jsem si nechal nahrát byl Avalon. A byl jsem z toho unešen. Hudba nepodobná ničemu, z toho co jsem slyšel. Plná cinkání kytar, různého ťukání a bublání perkusí. Tajemných ploch kláves. Zvláštního unylého zpěvu Bryana Ferryho, na druhou stranu zpěvu plného napětí. Nedá se jmenovat nejlepší skladba. Snad „True To Life“, kde od začátku melodii táhnou klávesy v echu a Bryanův hlas. Ostatní nástroje přitakávají, tu kytara, tu přechod bubnů, ťuknutí na dřívko nebo krátké připomenutí, že máme taky excelentního saxofonistu a místo refrénu opět s ozvěnou sbory a Bryanův hlas s prolínáním kytarových minisól. Dalšími vrcholy jsou instrumentálka „India“ a „Take A Chance With Me“. Tady od začátku vše táhnou kytary, které se prolínají a jsou doplňovány a různě překrývány ostatními nástroji. Někdo má od Roxy Music rád starší alba, ale pro mou romantickou duši je tato hudba jako pohlazení a zároveň důkaz, jaké krása se v ní skrývá, když se to umí.