90 %
The Cure - Songs of a Lost World
Šestnáctileté čekání na nové album The Cure, to je příběh sám pro sebe. Kultovní skupina se ze scény nikdy nestáhla, docela vytrvale...
80 %
Bratři - Escape
Bratři totiž zjevně nechtěli zcela kopírovat předchozí formáty tvůrčích přístupů z dřívějška. Zvukový design postupně zaměřili...
80 %
ABBA - The First Fifty Years (4LP)
Abby třicet osm písní. Skalní fanoušci jistě brzy odhalí podobnost nikoli čistě náhodnou s kompilací "The First Ten Years", která vyšla...
90 %
Mirek Kemel - Mordyjé
Mirek Kemel natočil tři autorská alba se svou kapelou, v níž mimo jiné působí i herec Vladimír Javorský (ten sólově vydal podařený...
70 %
Pixies - The Night the Zombies Came
Zdá se, že rockoví veteráni Pixies mají na vyhledávání talentovaných basistek opravdu čich. Po Kim Deal, která se vydala na sólovou...
29.10.2020 - 12:44 | mrkvivit
Asi jsem nalezl svůj hudební svatý grál! Přemítám nad tím dlouhou dobu a toto je nejčistší stoprocentní hodnocení, které jsem kdy udělil. Několik měsíců si Eden in Reverse hraju prakticky denně a nemůžu se nabažit.
S hudbou Hail Spirit Noir jsem se setkal poprvé živě v roce 2017 na Chmelnici (https://www.fobiazine.net/article/10092/hellenic-darkness-18-3-2017-praha-nova-chmelnice), kde svým civilním, pozitivním ale precizním projevem příjemně vybočili z řady černooděných kapel.
Hned jsem si pořídil jejich tři alba a ty mi potvrdily, že i ve studiovém provedení to stojí za to! Jejich nadžánrový mix black metalu, psychedelického a progresivního rocku, kde kytary a syntezátory mají stejně důležité postavení sice v základu nepřináší nic nového, ale překvapuje způsob jakým jsou vystavěny jednotlivé kompozice. Už dlouho jsem neslyšel tak dobře zaranžované a producentsky vypilované skladby. V té hudbě se v mnoha vrstvách odehrává tolik věcí, které nepřestávají překvapovat ani po mnoha posleších.
Na aktuální desce kapela učinila razantní krok do nových teritorií. Metalové hrany jsou nyní řádně obroušené, syntezátory hrají o něco dominantnější roli než v minulosti. Vokály jsou čistě melodické (vyjma jednoho screamu v Alien Lip Reading a jednoho v Devil's Blind Spot). Pro řadu příznivců "klasických" HSN to může znamenat téměř zradu, ale já si myslím, že je to logický krok, který kapelu posunuje na další level.
Produkce čtvrtého studiového zářezu Řeků je jednoznačně na nejlepší úrovni v jejich dosavadní diskografii. Skladby jsou mnohovrstevnaté, přesto průzračně čisté i ve vypjatých pasážích. Poklidné klávesové plochy se nenásilně prolínají s (post) blackovými sypanicemi i mathovými kytarovými vyhrávkami.
Eden in Reverse je koncepční album věnované tématu mystéria evoluce a vesmíru (ve smyslu universa nikoli kosmu). A funguje to perfektně! Aura tajemství a mystiky prostupuje celou deskou v textech i celkové atmosféře nahrávky. Soustředěný poslech přináší mrazení i extázi.
Těžko vybírat nejsilnější momenty, skutečně se vyplatí poslouchat album jako celek. Eden in Reverse plyne ve středním tempu, kde vyniknou klenuté melodie. Právě melancholické melodické linky jsou jednou z nejsilnějších deviz HSN. Melodie Incense Swirls, Crossroads (s hostujícím Larsem Nedlandem ze Solefald), Automata 1980 (tady ve finální části slyším velký vliv In the Court of the Crimson King od King Crimson), jsou prostě KRÁSNÉ.
Čistá, ryzí extáze, nemůžu si pomoct. Každý poslech pro mě představuje emotivní a spirituální zážitek, často i slza ukápne nad tou dokonalou souhrou formy a obsahu. Kladu si otázky, jak ta hudba vznikala, jak nad ní členové kapely přemýšleli, jaké emoce v nich vzbuzuje a co pro ně ve výsledku znamená, protože já jsem už nadobro pohlcen a fascinován.
Moc bych si přál, aby Eden in Reverse pomohla kapele do "vyšší ligy" s větším posluchačským dosahem, zaslouží si to.