Hudební agenti jsou jako ženy: nelze žít bez nich, s nimi je to ale zatraceně těžké. Pravdivost téhle maximy vám potvrdí asi každý, kdo někdy přičichl k promotérství. Na jedné straně lze zcela chápat, že se někteří umělci raději rozhodnou delegovat méně zábavné části své práce na někoho dalšího. Na straně druhé připomíná až příliš agentů kombinaci žáby na prameni, Vocilky z Tylova Strakonického dudáka a Shakespearova Shylocka.
Naštěstí existují vedle komunikativních a veskrze nápomocných agentů i umělci, kteří si booking a další provozní záležitosti vyřizují sami. Na takové je pak radost se obracet, třeba s prosbou o dodání podcastu. V souvislosti s právě probíhajícím festivalem Spectaculare jsme takovou prosbu před časem směřovali Matthiasi Frickovi, který se coby Sieren zúčastní ve středu 1. února showcase labelu Ki Records.
Německé vydavatelství z Kolína nad Rýnem je jen jedním z řady labelů, v jejichž katalogu zanechal Frick svůj otisk. Debutoval před třemi lety na značce Project: Mooncircle, poslední EP Static Polymorphism vydal loni u Apollo Records. Ještě před tím ale v srpnu 2016 debutoval přávě na Ki Records albem Transients Of Light.
Frickova tvorba pod pseudonymem Sieren je svým způsobem typickým příkladem hudby zrozené mezi jedničkami a nulami digitálních studiových programů typu Abletonu - precizně zprodukovaný mix vlivů od ambietního techna The Orb přes dubstep až po experimentálnější odnože drum'n'bassu reprezentovaná jmény jako je např. Synkro. A mimochodem, když už byla řeč o Abletonu, Frick je v civilu programátorem pracujícím v Berlíně právě pro tuto společnost.
Ve svém mixu pro naši sérii se Frick držel toho, co mu jde nejlépe - tedy vytváření emocionálně nabitých zvukových krajin, které se výrazově podobají těm z jeho dílny. Však také do mixu zařadil tři vlastní skladby (včetně jedné nevydané), mezi dalšími položkami pak poznáváme řadu spřízněných duší či kolegů z labelů Ki Records nebo Project: Mooncircle.
Představ nám blíž svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?
O vánocích jsem byl u rodičů v Bielefeldu a cestou zpátky do Berlína jsem podcast dával dohromady ve vlaku. V laptopu mi zbyla spousta skladeb z 33c3, velkého hackerského kongresu v Hamburku, kde jsem koncem roku hrál. Poslední dobou se mě drží ambientní nálada - do podcastu jsem tak vybral skladby, které mě vždycky bavily a přidal jsem k nim pár svých oblíbenců z uplynulého roku.
Na tvém poslední EP pro Apollo Records se kurátorsky podílel Joe McBride alias Synkro. Co přesně tahle jeho role obnášela?
S Joem jsme v pravidelném kontaktu, posíláme si navzájem rozpracované skladby. První nástřel EP Static Polymorphism jsem poslal Renaatovi z R&S (Renaat Vandepapeliere, zakladatel belgického labelu, pod který Apollo Records spadají - pozn. aut.). Ten okamžitě povolal Joea, který zároveň dělá A&R pro Apollo Records, aby se seznamem skladeb probral. Projevil skvělý cit pro to, jaké skladby dohromady fungují a musím říct, že jeho výběr ladí s mými představami.
Svoje věci vydáváš u několika různých labelů. Vždycky mě zajímalo, jaké výhody z toho plynou oproti tomu, kdybys zásoboval jenom jeden label.
Každý label se hodí pro jinou podobu mé tvorby. Někdy se pouštím víc do techna, jindy do ambientu a zase jindy mé skladby vychází z future garage nebo trip-hopu. Rád se pohybuju mezi různými žánry a nelíbí se mi představa, že bych se měl omezovat kvůli tomu, že se mému labelu nehodí do krámu to, co zrovna dělám.
Líbí se mi tónované fotky z tvých cest, které zveřejňuješ na svém Facebooku. Svým způsobem mi připomínají tvoji hudbu, která taky působí jako záznam nálady vyvolané pobytem na nějakém konkrétním místě. Máš tyhle věci taky propojené?
Jsem rád, že to tak vnímáš, protože to přesně takhle je. Mezi mými fotkami a hudbou existují styčné plochy. V řadě případů nejde ani tak o fotky z cest, ale prostě o věci, které mě zaujmou. Nedávno jsem třeba pracoval ve studiu a za oknem začalo sněžit. Bylo to kouzelné a inspirující - dokonce jsem to natočil na video a pověsil na Facebook.
Součástí mé desky Transients Of Light byla zase aplikace pro iPhone a iPad, která v reálném čase generovala vizuální doprovod k jednotlivým skladbám. Na tomhle projektu mě bavilo propojovat vlastní programátorské schopnosti s hudbou, kterou dělám.
Pracuješ jako programátor po Ableton, stejný software používáš i jako hudebník. Necítíš často potřebu utéct ze světa monitorů a blikajících diod a strávit nějaký čas offline?
Dost jsem bál, že to tak dopadne, naštěstí je to ale zatím v pohodě. Nejspíš je to tím, že přes den pracuju spíš s vývojářskými nástroji než s vlastním programem. Občas mi ale ta absurdita dojde: přijdu domů, dělám v programu společnosti, pro kterou pracuju, pak jdu spát a ráno jdu do práce, kde zase dělám s tím samým programem. Většinou se to stává v situacích, kdy nebývám moc kreativní. V takových případech je nejlepší dát si od hudby na pár dní pauzu, což jsem ale beztak dělal už dřív.
Co tě čeká v nejbližší době a dál v budoucnu?
Zrovna jsem dokončil remix, který vyjde na připravovaném EP projektu Robot Koch. Před dokončením je i mé vlastní EP. Čeká mě práce na dalším remixu a kromě toho zvažuju, že bych po čase aktualizovat svůj live set.
Jaká jména bys doporučil sledovat v roce 2017?
Na Ki Records by letos mělo vyjít album člověka, který si říká Fejká. Slyšel jsem jen pár skladeb, které ale zněly dost zajímavě a těším se, s čím ještě přijde. Dál se těším na nové věci od Troye Gunnera. Přestěhoval se teď do Berlína a bydlí kousek ode mě. Často se vídáme a vyměňujeme si kousky skladeb, na kterých zrovna děláme.
Tracklist:
Deft: Vapid (Project: Mooncircle)
Sieren: Untitled (dosud nevydáno)
Hatti Vatti: Tokyo (feat. Synkro) (New Moon Recordings)
Youth x Troy Gunner: Under My Heart (Camouflage Recordings)
Alpines: Oasis (Edmondson 6am Version) (Untrue)
KRTS: White Privilege (Project: Mooncircle)
Parra For Cuva & Senoy: Sacred Feathers (Project: Mooncircle)
Sieren: Mountain Flare (Ki Records)
Synkro: Waiting Room (Etcht)
Four Tet: Angel Echoes (Lancelot Re-Edit) (free download)
Arp Aubert: Moshislongo (Ki Records)
Sieren: Hold on (Ki Records)
Deft: No More (Project: Mooncircle)
Tokyo Prose: See Through Love (Samurai Red Seal)
Sieren: Burn (Project: Mooncircle)
Sieren vystoupí 1.2. v pražském Paláci Akropolis na showcase labelu Ki Records konané v rámci festivalu Spectaculare. Kromě něj zahrají ještě Monokle a v pražské premiéře Christian Löffler.
Zkuste taky:
27.04.2023 - 17:32 | Blahoslav_Jurina
sc
[url= ]sc[/url]
[link_сtext](https://google.com)
"sc":http://
[a href="sdd"]sd[/a]